مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجاه و هفتمین جلسه خود در ژانویه 2003، روز 11 دسامبر را به عنوان «روز جهانی کوهستان» تعیین نمود و از سازمان خواروبار و کشاورزی (فائو) خواست تا مسئولیت هماهنگی و اجرای این روز در سطح جهان را بر عهده بگیرد. این تصمیم، در پی موفقیت سازمان ملل در اعلام سال 2002 به عنوان “سال جهانی کوه ها” بود که توانست آگاهی جهانی درباره‌ی کوه‌‌ها را افزایش دهد، موجب تشکیل کمیته‌های ملی کوهستان در 78 کشور شود و با ایجاد سازمان “همکاری کوهستانی” (Mountain Partnership) هم‌بستگی جهانی در این زمینه را افزایش دهد. نهاد “مشارکت بین المللی برای کوه ها” هر ساله با انتخاب یک موضوع، از اعضای خود در سراسر جهان دعوت می‌کند تا با اجرای آیین های ویژه نظیر برگزاری نشست و همایش، انتشار ویژه‌‌نامه، برگزاری جشن، اعلام از طریق رسانه‌ها و … برای بزرگداشت این روز تلاش کرده و بر اهمیت نواحی کوهستانی تأکید نمایند.

  

روز جهانی کوهستان، فرصتی است برای آگاهی بخشی در زمینه‌ی اهمیت کوه‌ها در زندگی، تاکید بر فرصتها و الزام‌ها در گسترش منطقه‌های کوهستانی، و ایجاد همکاری برای دگرگونی‌های مثبت در کوه‌ها و سرزمین‌های پر ارتفاع جهان. «روز جهانی کوهستان» فرصتی است برای سازمان‌های دولتی، غیردولتی و دوستداران کوهستان تا در جهت ارتقای آگاهی عمومی و ایجاد سازوکارهای مؤثر حفظ و توسعه پایدار نواحی کوهستانی تلاش نمایند.


خوشبختانه هر سال بر تعداد سازمان‌های غیردولتی و تشکل‌های کوهستان که آئین روز جهانی کوهستان را گرامی می‌دارند، افزوده شده اما در این میان هنوز جای سازمان‌های ذیربط دولتی به عنوان مسئولین اصلی خالی است و با وجودی که کوهستان ها از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین نواحی و زیست‌بوم‌های کشور می باشند، این روز هنوز جایگاه و اعتبار لازم را در کشور به دست نیاورده و از این فرصت به درستی بهره گرفته نشده است.


موضوع روز جهانی کوهستان در سال جاری میلادی (2013)، “کوه ها – کلید آینده ای پایدار” تعیین شده است.کوه چون عارف رویا دیده، دامن از روی و ریا بر چیده

سر فرا داشته بی وحشت غول، با جمال ملکوتی مشغول
شب سر از مشوق چو بردارد کوه، تا دل عرش خبر دارد کوه
کوه گر روشن و گر تاریک است، تا بخواهی به خدا نزدیک است
«شهریار»


من نیز دسامبر «روز جهانی کوهستان» را گرامی داشته و به یکایک عاشقان کوه و کوهستان، طبیعت دوستان و به خصوص آنان که در راه حفظ و حراست از این منابع عظیم و سرمایه‌های ارزشمند می‌کوشند، صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می‌نمائیم.


یک روز بعد از این روز خجسته و زیبا، به همراه تعدادی از دوستانم به همراه گروه طبیعتگردی “باران مهر” برای دیداری با “کویر همت آباد” راهی استان خراسان جنوبی و شهرستان قائن شدیم که گزارش آن را بزودی در وبلاگم قرار خواهم داد.


همواره چون کوه استوار و پاک، و همیشه برفراز و برقرار باشید.